AZSIĞORTA 10 illiyini qeyd edir
Öz fəaliyyətini 2006-cı ildə başlayan, AZSIĞORTA şirkəti bu gün öz 10 illik yubileyini qeyd edir. Bununla bağlı şirkətin İdarə heyətinin sədri Anar Talıbov öz fikirləri ilə bölüşüb:
“Azərbaycan sığorta bazarı üçün 10 il az zaman deyil. Biz böyük bir yol keçmişik və bu gün ölkənin aparıcı sığorta şirkətlərindən biriyik.
Düşünürəm ki, ən vacib nailiyyətlərimizdən biri – keçən il Fitch tərəfindən bizə təyin edilən “B+” reytinqdir – biz, beynəlxalq reytinqə malik ölkənin yeqanə universal sığorta şirkətiyik. Bu nəinki şirkət tarixində mühim bir hadisədir, bu ümumi ölkənin sığorta bazarı üçün böyük bir uğurdur.
Digər nailiyyətimiz – FIAR-2014 Beynəlxalq sığorta və təkrarsığorta forumunda, qeyri-həyat sığortası sahəsində ölkənin ən gəlirli şirkəti nominasiyasında bizə təqdim edilən mükafatdır.
Regionlarda təmsil olunma baxımından biz liderik – 7 filialımız və demək olar ki, Respublikanın hər bir nöqtəsində nümayəndələrimiz var və bu bizi sözdə yox, əməldə müştərilərə daha yaxın olmaqda kömək edir. Məsələn, keçən ilin sonunda Şəkidə, bu ilin əvvəlində isə İmişli zonasında baş verən zəlzələlər zamanı, biz hər iki halda yerlərdə operativ qərargah salmışdıq. Bunun sahəsində biz qısa zaman ərzində insanların müraciətlərini qəbul edərək, zərərləri qiymətləndirib, sığorta ödənişlərinin ödənilməsini təmin etdik.
Digər tərəfdən, geniş xidmət şəbəkəsi bizi ölkənin ən böyük işçi sayına malik olan sığorta şirkəti edir – bu günə şirkətdə 500-dən çox əməkdaş çalışır, 10 il əvvəl isə şirkətin cəmi 11 əməkdaşı var idi.
Həmçinin biz fəxr edirik ki, əhalidə sığorta mədəniyyətinin formalaşdırılması işində bizim böyük töhvəmiz var. Bunun bariz nümünəsi “Mobil Sığortaçı” layihəsidir. Ölkədə, sığortanı müştərilərin qapısına gətirən ilk dəfə biz olduq və tezliklə məşhur olan “Zəng edin, gələk!” şuarı bütün sığorta bazarına təsir etdi – çatdırma sığorta şirkətlərində adi xidmətə çevrildi.
Sosial təşəbbüs baxımından, Sığorta Məktəbinin fəaliyyətini qeyd etmək lazımdır. Növbəti ildə bu istiqaməti daha da inkişaf etdirmək planlarımız var. Məqsədimiz – gənc nəsilə sığorta sahəsində karyera qurmaqda real imkanlar yaratmaq.
Sonda qeyd etmək istəyirəm ki, bu gün bir çox sahələrlə yanaşı sığorta bazarının da çətin dövr yaşamasına baxmayaraq, Dövlət rəhbərliyi tərəfindən iqtisadiyyatın gücləndirilməsi və sağlamlaşdırılması istiqamətində atılan ardıcıl addımlar, irəlidə bizi hələ çox nailiyyətlər gözlədiyinə inanmağa əsas verir”.

Компании AZSIĞORTA, начавшая свою деятельность в 2006 г., сегодня отмечает 10-и летний юбилей. Своими мыслями об этом событии поделился председатель Правления компании Анар Талыбов:
«Если учесть, насколько молодым является страховой рынок страны, то 10 лет – это солидный возраст. Мы прошли немалый путь, и сегодня являемся одной из ведущих страховых компаний страны.
Пожалуй, самым важным достижением, нужно признать рейтинг Fitch. Мы единственная универсальная страховая компания в стране, надежность которой подтверждена международным рейтингом – год назад Fitch Ratings присвоил AZSIĞORTA рейтинг «В+». Это было знаковым событием как в истории компании, так и страхового рынка в целом.
Другое достижение – награда, завоеванная на Международном Страховом и Перестраховочном Форуме FIAR-2014, в номинации самая прибыльная компания на рынке non-life страхования в стране.
С точки зрения представленности в регионах мы лидеры – у нас 7 региональных филиалов, что делает нас ближе к клиентам. И это не просто слова – когда в прошлом году в Шеки и в этом году в Имишли произошли землетрясения, мы каждый раз создавали оперативный штаб реагирования, для того чтобы как можно скорее оценить ущерб, принять заявления и выплатить возмещения.
Кроме того, широкая региональная сеть делает нас компанией с самым большим количеством сотрудников – сегодня в компании трудятся более 500 человек. 10 лет назад сотрудников было всего 11.
Мы также особо гордимся тем, что внесли немалый вклад в формирование страховой культуры страны. Яркий пример – проект «Мобильный страховщик». Впервые в стране мы стали доставлять страховые договора клиентам в любую точку города. Ставший с тех пор узнаваемым слоган “Zəng edin, gələk!” повлиял на весь рынок – доставка стала нормой для всех компаний.
С точки зрения социальной составляющей, можно отметить деятельность Школы Страхования. В следующем году мы планируем усилить работу в этом направлении. Цель – дать молодому поколению без какого-либо опыта работы реальную возможность построить карьеру в страховой сфере.
В заключении хочется отметить, что сегодня страховая отрасль страны, как и многие другие переживает нелегкие времена, однако последовательные шаги руководства Страны, направленные на стабилизацию и оздоровление экономики вселяют уверенность в то, что впереди нас ждет еще много достижений».